Hazardné hry zlozvyk alebo závislosť ?

Hazardné hry a závislosť

Odhaduje sa, že na Slovensku je momentálne 30 až 50 tisíc ľudí, ktorí sú viac či menej závislí na hazardných hrách a len zhruba  3% z nich je ochotných vyhľadať externú pomoc, aby sa zbavili svojej závislosti.

Závislosť na hazardných hrách je dnes považovaná za pomerne často sa vyskytujúci syndróm, ktorý bez odbornej pomoci je prakticky nevyliečiteľný. Existuje celý rad možností liečby tých ľudí, ktorí prepadli tejto závislosti.

Jedným z mnohých účinných spôsobov, ako sa raz a navždy zbaviť tejto závislosti je aj  biosugescia, ktorá si kladie za cieľ riešiť nielen samotnú závislosť ako takú, ale sústreďuje sa hlavne na všetky sprievodné problémy mysle, ktoré sú za uvedený stav zodpovedné a ktoré sa tak stali spúšťačom tej ktorej závislosti.

Liečba závislosti biosugesciou rieši tento problém odjeho prvopočiatku. Teda najskôr skúma a identifikuje dôvod, ktorý závislosť vyvolal. Mohla to byť napríklad trauma, stres, nedostatok sebavedomia, hráčska vášeň, nedostatok financií, alebo iné nemenované depresijné stavy. A potom správnymi sugestívnymi formuláciami, je vyvíjané úsilie k prepísaniu dlhodobo zaužívaných nesprávnych vzorcov správania sa v podvedomí závislého hráča tak, aby sa hráčska závislosť minimalizovala, prípadne úplne potlačila čím potom hráčska závislosť zaniká.

Čo to vlastne je tá „hazardná hra“

V dnešnej dobe pokiaľ niekto vysloví slovo „hazard“ tak sa jedná spravidla vždy o hru, súťaž, tipovanie, stávky a v poslednej dobe najrozšírenejším hazardom sú výherné hracie automaty. Pri ktorých sa do hry vkladajú vždy peniaze, ako vklad a potom záleží buď od šťastia alebo od šikovnosti hráča, či peniaze buď prehrá, alebo znásobí ich hodnotu.

Pri hraní hazardných hier sa v každom človeku bijú vždy dve myšlienky. Jedna myšlienka túži vyhrať a druhá má obavu zo straty.  Teda ak vyhráte, môžete získať peniaze, ak prehráte, tak o peniaze prichádzate. Čím viacej budete riskovať, tým viacej môžete prehrať, alebo naopak získať. Nebezpečné sú však obidva prípady!!! Myseľ človeka sa totiž správa takto:  Ak prehráte, chcete svoje peniaze získať naspäť, ak ale vyhráte, väčšinou chcete vyhrať ešte viacej, čím sa dostávate dokruhu z ktorého niet úniku.

A však nie je to pravda! Dá sa uniknúť !  Len musíte chcieť a vedieť ako na to!  Tak si to poďme rozobrať na drobné.

Druhy hazardu

Hazardné hry majú mnoho rôznych foriem. Stručne tu popíšem aspoň niektoré:

Stávkovanie: Je to finančný vklad na určitý druh športovej, alebo inej udalosti, kde je možnosť predvídať rôzne výsledky. Stávkujúci vsadí určitú sumu na ním predpokladaný výsledok a potom buď vyhrá vopred presne stanovený násobok svojho vkladu, alebo príde o svoj vklad v prípade nesprávneho odhadu.

Kasíno : Ide z pravidla o budovu, alebo miestnosť so zvláštnym povolením na prevádzkovanie hazardných hier. Jedná sa hlavne o kartové hry a výherné hracie automaty. Princíp hier je podobný, ako je to pri tipovacích súťažiach. Každá hra má svoje vlastné pravidlá a podľa odhadovanej pravdepodobnosti výhry, hráč vkladá do hry svoje peniaze, ktorých hodnotu buď znásobí, alebo o vložené peniaze prichádza.

Lotto a lotériové hry: sú hazardnými hrami založenými na náhodne vyžrebovaných číslach, kde za vopred presne stanovených podmienok, hráč môže pri uhádnutí vyžrebovaných čísiel buď znásobiť svoj vklad, alebo oň prísť

Herne a výherné automaty : Výherné hracie automaty možno nájsť v krčmách, reštauráciách, malých herniach a kasínach. Sú to z pravidla menšie či väčšie skrinky s množstvom svetiel a tlačítiek. Skrinka počas hry vydáva rôzne vysoko a nízko frekvenčné zvuky. Každá hra má svoj vlastný softvér, ktorý je naprogramovaný tak, aby vzbudzoval v hráčovi možnosť vysokej výhry. Systém hry je potom v princípe rovnaký, ako pri ostatných hazardných hrách. Hráč vkladá do hry svoje finančné prostriedky a podľa pravidiel tej ktorej hry, buď znásobí svoj vklad, alebo oň prichádza.

VÝSTRAHA !!! POZOR NA TENTO SPôSOB !!!

Veľmi nebezpečné v dnešnej zúfalej kovidovej dobe !!!

Online stávkovanie: je hazardné stávkovanie, ktoré zaznamenalo v posledných rokoch vďaka internetu ohromný nárast. Ľahká dostupnosť hazardných hier na internete dáva hráčom šancu zúčastňovať sa všetkých hore uvádzaných hazardných hier z tepla svojho domova bez toho, aby hráč musel fyzicky navštíviť kasíno, herňu či stávkovú kanceláriu. Veľmi nebezpečné v dnešnej zúfalej kovidovej dobe!!!

Prečo je človek ochotný riskovať ?

Je zrejmé, že hazard a riskovanie úzko súvisí s myšlienkovými pochodmi ľudí, ktoré sa  v priebehu stáročí usadili hlboko v ich podvedomiach. Ako riskovanie a tak aj chamtivosť sú vo väčšej, či menšej miere súčasťou ľudskej prirodzenosti. Väčšina hráčov si je vo všeobecnosti vedomá toho, že majitelia stávkových inštitúcií majú dobre prepočítané možnosti svojich strát a že sú to práve oni, ktorí vždy vyhrávajú. No napriek tomu, niektorí ľudia ( hráči ) cítia potrebu podstúpiť riziko svojej prehry vo vidine vysokej výhry.  Mnohokrát ani netušia, že ich myseľ je stimulovaná práve rôznymi zvukmi, svetelnými a inými sofistikovanými efektmi, ktoré stimulujú myseľ, vyvolávajú adrenalínové stavy, ako sú rýchlejšie búšenie srdca, zatajenie dychu, zvieranie žalúdka, spôsobujú striedavo radostné a stresové stavy, čo spôsobuje, že človek sa dostáva vlastne do tranzového stavu, kde hráč prestáva racionálne uvažovaťa začína jednať už len bezmyšlienkovite, impulzívne a emotívne, čo môže viesť až k pudovým reakciám a  k silnej a nekontrolovateľnej závislosti na hazardných hrách.

Ste závislí na hazardných hrách?

Tu je veľký rozdiel medzi osobou, ktorá si príležitostne, povedzme niekoľko krát do roka  kúpi výherný tiket, skúsi nejakú stávkovú hru, alebo vyskúša šťastie na niektorom výhernom automate. A osobou, ktorá nemôže ani jeden deň vydržať, bez nejakého druhu hazardu. Kde je hranica medzi hobby a závislosťou a ako zistíte, že ste ju už prekročil?

Príznaky závislosti na hazardných hrách:

Štartérom závislosti je takmer vždy vysoká alebo častá výhra, alebo v sumári častá a tým vysoká prehra. Jedno ženie hráča k ešte väčším výhram a druhé k navráteniu aspoň vloženého vkladu. Ak si príležitostný hráč v tomto okamžiku neuvedomí, že to bola len hra a buď prehral, čo musí oželieť, alebo vyhral, kde si uvedomí, že len mal šťastie a neodíde v tomto okamžiku od hry, je vysoká pravdepodobnosť, že u neho už v tomto okamžiku prepukne závislosť.

Hranica prepadnutia z príležitostného „hobby“ hráča a hráča závislého na hazardných hrách je veľmi tenká a nepozná ani spoločenskú, ale ani vekovú hranicu. A najhoršie na tom je to, že náhodný hráč si túto zmenu najskôr ani neuvedomuje a neskôr si ju zase nepriznáva. Existuje však celá rada príznakov na ktoré je potrebné pri takýchto hráčoch dávať pozor skôr, kým nie je neskoro. Patria medzi ne:

 • zistenie, že je ťažké odísť od hazardnej hry
 • trávenie pri hazardnej hre čo raz viacej času
 • míňanie príliš veľa peňazí – často viac, než je obvyklé
 • stála nervozita, hádavý postoj a pohŕdanie peniazmi
 • vyhýbanie sa kolektívu, uzavretie sa do seba, samotárstvo
 • strata záujmu o spoločenský život a iné koníčky
 • ignorácia iných tém, vždy hovorí, alebo premýšľa o danej hazardnej hre
 • klamstvo, alebo utajovanie svojej hráčskej vášne pred príbuznými
 • myšlienky na daný hazard vidina, ako sa dostať z finančných ťažkostí
 • požičiavanie peňazí, predaj osobných a iných vecí, výber peňazí z účtu
 • úvahy a niekedy aj dokonanie získania peňazí z trestnej činnosti
 • zanedbávanie vzťahov, alebo povinností a myšlienkami vyhodnocuje hazardnú hru
 • úzkostné pocity, nastupujúca depresia, nešťastný a zamyslený pohľad
 • samovražedné sklony

Aký je život so závislosťou na hazardných hrách ?

Každý závislý hazardný hráč má nutkavé a nekontrolovateľné správanie. Život so závislosťou na hazardných hrách môže mať vážne negatívne dôsledky na všetky aspekty jeho života. Je to podobné ako u narkomana. Hazardné hry a závislosť na nich spôsobujú izoláciu od okolia a trpiaci majú tendenciu stať sa čím ďalej, tým viac tajnostkárskí a nepociťujú potrebu sa o svojom probléme s kýmkoľvek rozprávať. Nepriznávajú si ho a tak sa ich problém dostáva mimo akúkoľvek kontrolu.

Partnerský život

Sledovanie, ako váš partner bojuje, resp. nebojuje so závislosťou, môže byť veľmi stresujúce. Často je počiatočnou reakciou na zistenie, že váš partner má hráčsku závislosť váš hnev a podráždenosť. Môže sa stať, že zistíte, že vám chýba na účte veľa peňazí, alebo náhle zistíte, že váš byt je založený, alebo nie je zaplatené nájomné. V takýchto stresových finančných situáciách, je často ťažké cítiť k partnerovi nejaké sympatie. Aj keď je to ťažké, ale je dôležité, aby partneri vyhľadali odbornú pomoc.

Zoznamovanie

Mnoho slobodných závislých hráčov má problém udržiavať svoj milostný život. Je to preto, že pre nich je závislosť na hru tá najdôležitejšia vec v živote a má prednosť pred všetkým ostatným. To môže viesť k intenzívnej osamelosti a izolácii, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť frustrácie, zlej nálady v kombinácii s vážnymi psychickými stavmi, ako aj k podráždenosti agresivite a  depresii. Samotní závislí hráči sa stávajú apatickými ku svojmu okoliu a majú pocit, že nemajú už čo stratiť a majú tendenciu uchýliť sa k drogám, čo len zvýši ich nezáujem k bežnému životu a mnohonásobne posilní závislosť na danej hazardnej hre.V týchto najkrajnejších situáciách sa roztáča špirála závislostí, ktorá sa už len veľmi ťažko dá zastaviť.

Priatelia a rodina

Závislosť na hazardných hrách má dominový efekt na život rodiny a priateľov. Rúcajú sa všetky vzťahy. Je to podobné, ako aj pri drogovej závislosti. Hráči sa v takomto prípade preklopili už na patologicky závislých hráčov, ktorí neváhajú okrádať svojich blízkych, rozpredávať všetko čo im príde do ruky len preto, aby sa dostali k nejakým peniazom. Je to preto, že sú pod dlhodobo silným vnútorným tlakom, kde sa všemožne snažia zvrátiť pre nich nepriaznivú situáciu a neústupčivo veria, že budú schopní všetky prehraté peniaze vyhrať späť.

Čo sa s nimi stane potom, čo všetky peniaze prehrajú? Hazardný hráči majú tendenciu, alebo víziu žiť v prosperite a preto sa budú vždy spoliehať na ďalšie a ďalšie výhry. Neúnavne budú odmietať všetky myšlienky a názory o tom, ako ubližujú svojmu okoliu a reálne nevnímajú, čo sa stane s ich rodinou, partnerom, deťmi a vytrvajú vo svojej vášnivej závislosti až do vtedy, kým neprídu o všetky dostupné peniaze o všetok majetok a nakoniec aj o celú svoju rodinu.

Je možné vyliečiť závislosť na hazardné hry ?

Ten závislý hráč, ktorý sa začítal do tohoto článku z vlastného rozhodnutia a dočítal sa až sem, má v tejto chvíli už 50% cesty k náprave za sebou. Keby existoval liek proti závislosti v podobe akejsi pilulky, bolo by to fajn. Závislosť by tak už dávno neexistovala a asi by neexistoval ani tento článok. Nikto nemá odpoveď a ani liek na uzdravenie sa z akejkoľvek závislosti.

Ja však tvrdím, že každá závislosť sa narodila v mysli daného jedinca, tam sa rozmnožila a zasiahla celé podvedomie daného jedinca, kde sa udomácnila. Páči sa jej tam a nechce sa jej odísť, ani sa nechce zmeniť. Preto si myslím, že práve toto je to miesto, kde treba začať s nápravou. Ak sa nám totiž podarí nastaviť myseľ, resp. vrátiť myslenie do doby pred tým, ako nevedome prijala za svoje nesprávne, až zničujúce sugescie na vznik závislosti, tak máme veľkú šancu, že sme objavili liek, resp.spôsob, ako je možné sa zbaviť akejkoľvek závislosti na čomkoľvek a v akomkoľvek smere.

Chce to však jednu zásadnú vec! „klient / hráč“ si sám musí priznať, teda musí si byť vedomý toho, že je závislý a on sám z vlastnej iniciatívy sa musí chcieť zbaviť svojej „závislosti“. Ten klient / hráč, ktorý to už takto nedokáže urobiť,?  Tomu je už veľmi ťažké až nemožné pomôcť a to až do doby kým nespadne na úplné dno. :( ????

Biosugescia pre zbavenie sa závislosti na hazardných hrách

Biosugescia je populárny a efektívny spôsob liečenia hráčskej závislosti. Biosugesciou je možné navodiť stav hlbokej relaxácie, ktorá uľahčuje prístup k nevedomej časti mysle človeka a v hlbokých vrstvách klientovho podvedomia, potlačiť, alebo úplne vymazať potom jeho negatívne návyky. Tieto potom nahradiť novými, životu prospešnými sugesciami. V hlbokých vrstvách podvedomia klienta sa pomocou biosugescie môžu nájsť rôzne cesty určitých vzorcov správania a pomocou sily sugescie, môžu tak pomôcť klientovi, aby sa vymanil z týchto nesprávnych vzorcov. Zmenou myšlienkových procesov je možné, buď úplne potlačiť alebo rôznymi pomocnými technikami aspoň presmerovať emócie hráča. Môže ho naučiť prekonávať svoju hráčsku závislosť a presvedčiť ho, aby už navždy potlačil svoju závislosť.

Biorelaxačná sugescia https://www.biosugescie.sk/nahravky